Faculty & Staff

AdministrationElementaryMiddle SchoolSpecialists & Special Education
Founder
Denise Johnson - Founder
Administration
Chien Nee - Principal
Monique Reese - Academic Facilitator
Support Staff
Selita Bennett-White - Secretary I
Fay Best - Secretary II
Antoine Burton - Parent Engagement Assistant
Kindergarten
Karen Prelovsky - Kindergarten
Megan Shultz - Kindergarten
Carra Wilson - Kindergarten
First Grade
Tarica Bates - 1st Grade
Amanda Fleming - 1st Grade
Second Grade
Jeannette Seipp - 2nd Grade
Kesha Hite - 2nd Grade
Third Grade
Cecilia Bell - 3rd Grade
Trevor Fockler - 3rd Grade
Fourth Grade
Rhonda Burrell-Lyons - 4th Grade
Elyce Walker-George - 4th Grade
Fifth Grade
Sharon Dade - 5th Grade
Ma Emily Cadiz - 5th Grade
Physical Education / Art / Music
Virgil Boysaw - Music
Fabian Caulkins - Physical Education
Yolanda Curtis - Computer Lab Teacher/Technology Integration Coordinator
Middle School
Andre Johnson - 6th Grade Reading Language Arts/Social Studies Teacher
Alan Williams - 6th Grade Math/Science Teacher
Walter Williams - 7th/8th Grade Reading/Language Arts Teacher
Candace Roper - 7th/8th Grade Math Teacher
Charles Wilson - 7th/8th grade Science Teacher
Rita Yates - 7th/8th Grade History Teacher
Sheri Friedman - Spanish
Physical Education / Art / Music
Virgil Boysaw - Music
Fabian Caulkins - Physical Education
Yolanda Curtis - Computer Lab Teacher/Technology Integration Coordinator
Guidance Counselors
Mabili Akinyele - Professional School Counselor
Burnetta Scott-Caldwell - Professional School Counselor
Specialists
Mary Bryce - Paraprofessional
Gladys Brock-Porter - Reading Specialist
Dianne Brown - Paraprofessional
Yolanda Curtis - Computer Lab Teacher/Technology Integration Coordinator
Erika Faison - Reading Recovery
Sharon Johnson - Speech Pathologist
Special Education
Grainger Browning, III - Special Education Resource
Edith Canales - ISEA
Joyti Jiandani - Special Education Resource
Juliet Lowery - Special Education Paraprofessional
Lorraine Philyaw - Special Education Resource